top of page

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

 

У мальовничому місці Гадяч знаходиться унікальний і своєрідний навчальний заклад «Гадяцьке аграрне училище». На місці де розташоване училище в кінці 18 та на початку 19 сторіч було збудовано замок заходами польських магнатів. Після визвольної війни з Польщею 1648 року в замку містилася урядова гетьманська резиденція Б.Хмельницького.

Однак,  замковий  майдан не  став  пустирем  –  цар  Микола І  збудував там інший замок – тюрму.  І була вона на той час найбільшою спорудою в     м. Гадячі. Стояла вона на тій Замковій горі відлюднена, понура, мовчазна, як всі в’язниці:  «На місці, де жила, боролася козацька воля, де кожна п’ядь землі омита гарячою кров’ю відважних лицарів України, - поставлено твердиню неволі…».

Пройшли роки, століття і на Замковій горі в 1932 році була перебудована будівля тюрми в гарний, привітний будинок. Видалені грати, зроблено капітальний ремонт приміщення.

Гадяч - місто козацької слави, а також мала Батьківщина бджільництва. Адже саме в Гадячі знаходиться наше училище,  єдиний навчальний заклад в Україні по підготовці пасічників – матководів, а також «ННЦ Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича», Гадяцький воско - вощинний завод.

         Спочатку Гадяцьку однорічну сільськогосподарську школу було організовано як районну колгоспну школу для підготовки фахівців масової кваліфікації сільськогосподарського виробництва – завідувачів ферм, техніків-рільників, пасічників, для роботи в колгоспах Гадяцького району. Термін навчання спочатку був 6 місяців, а з 1934 року 1 рік.

У 1936 році на базі районної колгоспної школи була організована однорічна сільськогосподарська школа, яка вже обслуговувала й інші райони Полтавської області.

З вересня 1940 року школу перевели не 2-х річний термін навчання. Проте, в 1941 році, коли почалася війна, вона припинила своє функціонування.

Після звільнення (у 1944 році) території від німецьких загарбників Гадяцька однорічна сільськогосподарська школа відновила свою роботу. Фінансування здійснювалося Міністерством сільського господарства України. На клопотання директора школи їй виділили сад, пасіку, ввели нові профілі в підготовці кадрів. З 1947 року по 1963 рік школа готувала спеціалістів масової кваліфікації: техніків-садоводів, техніків-плодоовочівників, техніків-пасічників, лісоводів, майстрів з переробки продукції овочівництва і плодівництва.

З 1989 року у Гадяцькій однорічній сільськогосподарській школі є денне та заочне відділення, на яких готують пасічників-матководів, техніків-пасічників, пасічників, садівників для всіх областей України.

 

Протягом багатьох років існування школи нею керували:

-   Юхно А.К. (1944 р.)

-   Кобзар В.М.(1945 р.)

-   Гриняк (1945-1947 рр.)

-  Душацький (1947-1954 рр.)

-  Зінченко М. (1954-1956 рр.)

-  Гурко Костянтин Дмитрович (1956-1963 рр.)

- Чергик Микола Іванович (1969-1970 рр.)

- Бойко Олександр Андрійович (1970-1974 рр.)

- Цимбал Андрій Кирилович (1974-1978 рр.)

- Черкасова Антоніна Іванівна (1978-2004 рр.)

- Писаренко Тамара Михайлівна (2004-2010 рр.)

З 2010 року директором закладу є Сенчук Наталія Дмитрівна.

В 2012 році Гадяцька однорічна сільськогосподарська школа перейменована в Державний навчальний заклад «Гадяцьке аграрне училище» і є одним з провідних навчальних закладів України, в якому готують спеціалістів з бджільництва.

Розміщене училище в двоповерховому будинку з напівпідвальним приміщенням, у якому знаходяться столярна майстерня, яка забезпечена достатньою кількістю столярного інструменту для роботи і набуття практичних навичок. Спортивні кімнати з тенісним та більярдним столами та сучасними тренажерами. Бібліотека з читальним залом, де налічується 6 тисяч навчальної літератури.

       Училище має багаторічні традиції співробітництва з науковими інститутами, пасічницькими підприємствами в Україні та за кордоном, зокрема, з ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича» УААН, та Гадяцьким восковощинним заводом, де заняття відбуваються в добре обладнаних лабораторіях, майстернях, цехах. Такий тісний зв'язок сприяє поліпшенню професійної підготовки учнів. Теоретичні знання обов’язково закріплюються на практиці. Наші учні проходять виробничу практику по всій Україні у відомих пасічників: В.А. Гайдара, Л.Р. Єгошина, Б.Д. Велян, О.В.Паращинець, М.П.Бунь, Ю.Ф. Овдієнко, С.С. Крек, В.І.Деркач, а також на ФГ АПІС Україна директором якого є В.І.Нагорнюк та в  ННЦ «Інститут бджільництва ім. П.І.Прокоповича».

В лютому 2013 року заключено договір по співпраці між навчальним закладом «Пшела Воля» Люблінського воєводства, Польща та Державним навчальним закладом «Гадяцьке аграрне училище».

        Виховувати працею – основна традиція школи. Учні з першого дня починають працювати на пасіці. Вчаться виготовляти годівниці для бджіл, збивати рамки, нуклеуси, ремонтувати вулики. Під керівництвом викладачів, наукових співробітників,  досвідчених пасічників-наставників виконують весь цикл робіт по догляду за бджолиними сім'ями, беруть участь у проведенні дослідів, самостійно виводять маток, відбирають маточне молочко, бджолину отруту, обніжжя, прополіс,  формують нові бджолині сім'ї, пакети, нуклеуси.

        Заклад  пишається своїми випускниками, з поміж яких вийшло багато хороших організаторів сільськогосподарського виробництва, наукових співробітників, передових пасічників.  За час свого існування  заклад підготував і випустив понад 7 тисяч бджолярів, які успішно працюють в галузі бджільництва, розвивають та удосконалюють її.

bottom of page