top of page

Гайдар Василь Антонович

В.А. Гайдар.jpg
В.А. Гайдар з нашими учнями. Виробнича п

Учні на практиці

Але нам незрівнянно більша радість збирати мед, аніж його споживати. До сьогодні, ми народжені і будемо такі, доки не помремо. А без цього жити, навіть купаючись у меду, для нас найлютіша мука.  Григорій Сковорода  «Бджола та шершень»

        Однією з головних ідей відомого філософа Григорія Сковороди була так звана ідея «сродної праці». Суспільство в якому жив Сковорода не зважало  на природні нахили людини, існував кастовий поділ суспільства. Спливло багато часу коли Сковорода висвітлив цю проблему, відбулись зміни: нині є велике розмаїття професій, можливостей, кожний громадянин має право на вільний вибір професії. На жаль, актуальність проблеми набула іншого характеру, адже бажання обрати популярну професію часто затьмарює реальні можливості та бажання дитини.  Значна частина сучасної молоді соромиться заробляти фізичною працею, відповідно і робітничі професії перемітились на другий план.

      ДНЗ «Гадяцьке аграрне училище» має яскраві приклади того, що і робітнича професія може приносити неабиякий успіх. Історії випускників, про яких хочемо розповісти – незвичайні, адже це історії цілого життя, присвяченого бджільництву.

     Василь Антонович Гайдар народився 15 липня 1942 року на Миргородщині. У 1960 р. закінчив Гадяцьку однорічну сільськогосподарську школу за фахом технік-бджоляр. Вищу освіту здобув у Полтавському сільськогосподарському інституті. На посаді старшого наукового співробітника пройшов підготовку на Українській дослідній станції з бджільництва. З 1969 р. став завідувачем методичного кабінету Гадяцької однорічної с/г школи і займався відродженням навчального процесу в післявоєнний період та викладав курс біології бджолиної сім`ї. Далі: захист кандидатської десертації, дослідні роботи в Середній Азії та Західному Сибіру Росії, керівні посади на дослідницьких секторах, що займалися селекційно-племінною роботою. З 1989 до 2010 рр. Василь Антонович завідував відділом селекції та репродукції карпатських бджіл Національного наукового центру «Інститут бджільництва» НААН. Василь Антонович є засновником родинного бізнесу «Дім меду». Результати наукової діяльності Василя Антоновича висвітлені в 7 книгах та понад 160 статтях. Його багаторічна наукова праця відзначена багатьма нагородами, зокрема трудовою відзнакою  «Знак пошани» Міністерства аграрної політики України, Золотою відзнакою Бджолярського кругу «За рентабельну пасіку», «Почесною відзнакою», Української академії аграрних наук, Всеукраїнською відзнакою Української академії наук «Людина року 2016», премією «Карпатські бджоли» імені Й.Й. Рачка та нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.  На сьогодні, Василь Гайдар є візитівкою нашого закладу. Із задоволенням передає досвід учням на виробничій практиці, цікавиться життям і проблемами училища, а головне—і надалі присвячує своє життя розвитку улюбленої справи.

 

      Сенчук Наталія Дмитрівна народилася 1 квітня 1959 року в селі Супрунівка Полтавської області у звичайній українській сім`ї.  Дідусь по маминій лінії мав пасіку, тому Наталія Дмитрівна знайома з бджолами з дитинства.

       У 1974 році 15-річною дівчиною вступила на навчання до Гадяцької школи бджільництва. У школі навчання проходило цікаво: викладачі вимогливі, давали ґрунтовні знання. Після закінчення школи бджільництва повернулася в рідне село, де дівчинкою прийняла пасіку в 100 вуликів.

        З 1975 по 1979 навчалася у Чернятинському технікумі, далі, навчання

 в Національному аграрному університеті  де отримала диплом магістра з відзнакою за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва».

      На сьогодні, Наталія Дмитрівна є рушійною силою на освітянській ниві України по підготовці кваліфікованих кадрів за професією Бджоляр.  За її ініціативи розробляються програми по розвитку спеціалізацій бджільництва, проводиться підвищення кваліфікації Бджолярів та тренінги за проектом USAID. Також розвивається матеріально-технічна база закладу: закуплені новітні деревообробні станки, електронне обладнання,  сучасне оптичне обладнання для лабораторії, склад поповнюється зразками пасічного інвентарю, частково оновлюється література. Наталія Дмитрівна завжди готує і супроводжує дітей на міжнародні конкурси, зокрема в позаминулому році на конкурсі «Юний пасічник», що відбувся у Франції  команда від Україна посіла I командне місце.

        Більше 20 років очолює Наталія Дмитрівна ГС «Обласне об`єднання – Полтавський пасічник», де згуртовує бджолярів до спільного вирішення питань, проблем як наукового так і буденного характеру.  Спільно з активістами проводить феєричні свята такі як « Медові обжинки», «Миколай у твоєму серці», заходи по допомозі учасникам АТО коштами та медом,     

  « Свято Меду» , всеукраїнські конференції,  форум «Пані Бджілка», на які приїздять люди  з усіх куточків України і з-за кордону.

        Багаторічна праця відзначена багатьма нагородами: Трудова відзнака «Знак пошани», відзнака «За рентабельну пасіку», Почесна грамота Полтавської обласної ради, Почесна відзнака Спілки пасічників України «Королева пасіки», Нагороди від польських колег «За співпрацю».

        За десятки років роботи ДНЗ «Гадяцьке аграрне училище» випустило понад 8 тисяч бджолярів які працюють і розвивають галузь, а колектив закладу пишається своїми випускниками і зичимо їм тільки успіху і процвітання улюбленої справи.

                                                                    Підготувала методист В.С. Ященко

bottom of page